Mikrodermoabrazija i Dermoabrazija – Sve što treba da znate

Buckica Blog 2024-08-08

Sve što treba da znate o mikrodermoabraziji i dermoabraziji – iskustva, preporuke, saveti i najčešća pitanja

Mikrodermoabrazija i Dermoabrazija – Sve što treba da znate

Šta je mikrodermoabrazija?

Mikrodermoabrazija je neinvazivna kozmetička procedura koja se koristi za površno uklanjanje mrtvih ćelija kože (stratum korneuma) i stimulisanje obnove kožnih ćelija. Ova metoda je efikasna za redukciju finih linija, borica oko očiju, fleka na licu i sitnih oziljaka od akni. Postupak se zasniva na dejstvu mikrokristala ili dijamantskih glava koji se sistemom aspiracije nanose na kožu, vršeći piling i čineći kožu glatkom.

Kako se obavlja tretman?

Tretman podrazumeva površnu abraziju epiderma kože. U zavisnosti od aparata, mikrodermoabrazija može biti kristalna (koriste se mikrokristali) ili dijamantska (koriste se dijamantne glave). Postupak može da se kombinuje i sa hemijskim pilingom kako bi se pojačalo dejstvo. Jedna sesija traje oko 30 minuta, a za optimalne rezultate preporučuje se serija od 4 do 10 tretmana u razmaku od 2 do 3 nedelje.

Koje probleme rešava mikrodermoabrazija?

Ova metoda se koristi za:

  • Smanjenje finih linija i borica
  • Uklanjanje fleka i hiperpigmentacija (npr. staracke pege, oštećenja od sunca)
  • Redukciju oziljaka od akni
  • Smanjenje prosirenih pora
  • Poboljšanje teksture kože i njenog tonusa

Da li je tretman bolan?

Mikrodermoabrazija je bezbolna procedura koja se obavlja bez lokalne anestezije. Tokom tretmana može se osećati blago peckanje ili nelagodnost, ali većina korisnika ne opisuje postupak kao bolan.

Priprema i oporavak nakon tretmana

Pre tretmana, koža mora biti zdrava i bez upaljenih akni. Pacijentkinja treba da ima čisto lice, bez šminke i kremi. Nakon tretmana moguće je blago crvenilo koje obično nestaje za nekoliko sati do jednog dana. Koža može da se peruta 2-3 dana nakon postupka, što je normalna reakcija. Važno je izbegavati sunce i koristiti kreme sa visokim SPF faktorom (najmanje 30, a poželjno 50) kako bi se sprečilo stvaranje novih pigmentacija.

Dermoabrazija – agresivnija varijanta

Za razliku od mikrodermoabrazije, dermoabrazija je invazivniji postupak kojim se skida površinski sloj kože pomoću specijalnih alata. Koristi se za duboke oziljke i teže kožne probleme, ali zahteva duži oporavak (7-14 dana) i može biti bolnija. Rezultati su trajniji, ali postupak nije preporučljiv za sve tipove kože.

Iskustva korisnika

Većina korisnica koje su probale mikrodermoabraziju zadovoljne su rezultatima, posebno u smislu:

  • Osveženog i blistavijeg tena
  • Smanjenja pora i oziljaka
  • Poboljšanja teksture kože

Međutim, neke korisnice su izrazile razočarenje zbog:

  • Visokih cena (u proseku 2.000-3.500 dinara po tretmanu)
  • Potrebe za više tretmana da bi se videli značajniji rezultati
  • Perutanja i crvenila koje traje nekoliko dana

Česta pitanja

Da li mikrodermoabrazija može da se radi leti?

Nije preporučljivo zbog jakog sunca. Idealno vreme je jesen i zima, ili bar period kada nema intenzivnog sunčanog zračenja.

Koliko često treba raditi tretmane?

Za vidljive rezultate potrebna je serija od 4-10 tretmana u razmaku od 2-3 nedelje. Za održavanje rezultata, preporučuje se 1-2 tretmana godišnje.

Da li je mikrodermoabrazija dobra za mladu kožu?

Da, ali samo ako postoji konkretan problem (npr. oziljci, fleke). Za mladu i zdravu kožu bez problema, postupak nije neophodan.

Gde raditi mikrodermoabraziju?

Uvek kod stručnog lica – dermatologa ili licenciranog kozmetičara. Izbegavati "priučene" terapeute jer neprofesionalno izvođenje može oštetiti kožu.

Zaključak

Mikrodermoabrazija je efikasan i siguran tretman za poboljšanje kvaliteta kože, ali zahtevaju se više sesije i redovno održavanje. Ključ uspeha je odabir kvalitetnog salona i stručnjaka, kao i pravilna nega kože nakon tretmana. Uvek se konsultujte sa dermatologom pre početka terapije.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.